
Dotácie na FOTOVOLTAICKÉ PANELY
Fotovoltaické panely sú zariadenia, ktoré vyrábajú elektrickú energiu zo slnečného žiarenia. Rozdiel oproti solárnym panelom je v tom, že fotovoltaická elektráreň pracuje celý rok, či je leto, či je zima, dokonca aj keď je pod mrakom. Najvyššie zisky el. energie sú od mája do júla, najnižšie v decembri- januári. Vďaka malej fotovoltaickej elektrárni dokážu domácnosti šetriť vlastné náklady na elektrickú energiu až 25rokov. Taká je totižto ich životnosť.
Domácnosti budú môcť získať národnú podporu na malé fotovoltaické elektrárne s výkonom do 10kW. Prebytočnú energiu, ktorú domácnosť nespotrebuje, dodá do distribučnej sústavy bezodplatne. Preto je dôležité navrhnúť výkon tak, aby čo najlepšie pokryl spotrebu domácnosti a zbytočne sa systém nepredimenzoval. Časť nespotrebovanej elektriny môže domácnosť uložiť do akumulátorov a použiť ju neskôr. Projekt Zelená domácnostiam preto ponúka aj dotačný bonus za akumuláciu elektriny.
Pozor!
Technické podmienky na oprávnené fotovoltické panely
- 1. Vydaný doklad akreditovanou skúšobňou o výkone pri štandardných testovacích podmienkach (ožiarenie 1000W/m2, teplota panelu 25°C)
Oprávnené výdavky na inštaláciu:
- 1. Fotovoltaické panely
- 2. Nosná konštrukcia
- 3. Mikromenič a striedač
- 4. Zariadenie na obmedzenie dodávky elektriny do sústavy
- 5. Regulátor nabíjania
- 6. Akumulátor elektriny alebo zásobníkový ohrievač vody
- 7. Riadiaca jednotka
- 8. Montážny a elektroinštalačný materiál potrebný na zapojenie systému
- 9. Montážne práce
- 10. Skúšky a revízie potrebné na uvedenie zariadenia do prevádzky

VÝŠKA DOTÁCIE NA FOTOVOLTAICKÉ PANELY
Náklady na obstaranie
Najčastejšie sa pre rodinné domy navrhuje a montuje fotovoltaická elektráreň vo výkone 3-4kW. Náklady na technológiu v týchto prípadoch vychádzajú na 4000-6000,-eur.
Úspory nákladov na energie
Reálne úspory prinesú až skúsenosti z praxe. Všetky kalkulačky a modely, ktoré sú dostupné na internete, sú iba teoretické.
Výška úspor je závislá od:
- prispôsobenia používania spotrebičov v domácnosti výrobe, napríklad odložené štarty ako pri (umývačkach, práčkach, sušičkách) na čas, keď je najväčšia predpokladaná výroba elektrickej energie.
- cien elektriny – platí čím vyššia spotreba elektrickej energie v domácnosti, tým je samozrejme aj kratšia návratnosť celkovej investície
- úsporu prinesie aj kúpa dvojkompresorového modelu chladničky, kde kompresor mraziaceho boxu sa bude zapínať iba v čase najvyššej výroby
- oveľa vyššiu návratnosť dosiahneme v domácnosti, ktorá používa domáce servery, NAS zariadenia, akvária a pod.
Keď sa celý systém dôkladne premyslí, môžeme rátať s návratnosťou investície na 6-9 rokov.
…
Nestrácajte čas a ušetrite
Ak ešte stále váhate, radi Vám pomôžeme. V rámci našich služieb ponúkame aj odborné poradenstvo zdarma.
Máte záujem o vlastnú fotovoltaickú elektráreň? Pripravili sme pre Vás sprievodcu procesom pripojenia fotovoltaického systému do siete.